Gönderen Konu: Hydrogen Aktif 7DX Organizatorlugune veda ediyor.  (Okunma sayısı 8256 defa)

Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Selam arkadaslar... 8 sene boyunca 7dx partilerinde, yukun altina giren ana tayfadan biriydim. Bu 8 sene boyunca yaptigimiz organizasyonlarda...

1) 7dx olarak, maddi hic bir cıkar gözetmedik.
2) Parti girislerinin daima bedava olmasına gayret ettik. Genellikle ana masraflari cebimizden harcadık, bazen sponsorlar yardimci oldu.
3) 7dx olarak, daima her gruba es mesafede durmaya calistik. Butun grupları davet ettik hatta davet telefonları actik.
4) Partileri surekli gelistirmeye calissak da, asil hedefimiz, "her sene bir öncekini gecen parti organize etmek" degil, "her sene Turkiye'de bir scene partisi gerceklestirmek"di. Bu konuda cok inat ettik. Mekanda bilgisayar koyulacak hic masa olmasa da (7d4), butun mekan arayislari yuzumuze kapansa da (7d6), partide compolar iptal edilse de (7d7) biz inat ettik ve bir sonraki sene mutlaka bir sekilde partiyi yapmaya calistik.

Ben Hydrogen olarak bu sure zarfinda, envai cesit yukumlulugun altina girdim. Ve size bir organizator olarak soyluyorum, parti duzenlemenin maddi bir getirisi olmadigi gibi, manevi getirisi de oldukca kisitlidir. Nasil mi?

Partide bir cok yukumlulugunuz oldugu icin, genellikle insanlarla cok iletisime gecemezsiniz. Cogunlukla sizi ortalikta kostururken gorurler.Bu sirada yuzunuzde sorumluluklarinizin agirligi vardir. Genellikle, gergin oldugunuzdan dolayi, katilimcilar uzerinde cok olumlu bir izlenim birakamazsiniz. Zira bir cok sorununuz olabilir. Compo makinesi calismaz, c64 goruntu vermez, strafor biter, kahve kalmaz, ekranda gosterilecek demo unutulmustur, online voting yoksa vote hesaplarsiniz, yere sigara atildiysa, elle izmarit toplarsiniz(zira genelde mekanlar boyle seylere cok tolerans gostermezler), dev ekran sapitir, deadline kacar, internet kesilir, tuvalet tikanir, su biter gider de gider bu liste.

Genelde en keyif aldiginiz sey parti raporlarini okumakdir. Onlarda da, insanlar birbirleri hakkinda doktururken:), cogunlukla size cok az gonderme yapilir. Genelde bir nezaket tesekkuru bulunur, su sekilde.

"Hydrogen stresli olsa da cok gayret gosterdi!", "Butun 7dx organizatorleri harika bir is basardilar tebrik ediyorum!", "Organizatorlere tebrikler, super partiydi!" ,"emegi gecenlere tesekkurler"

Partide donen geyigi bile genelde raporlardan ogrenirsiniz. Burada iste organizasyona yonelik sizin yaptiginiz seylere insanlar iyi tepki verdiginde mutlu olursunuz. Mesela, Sx-64 adami superdi. En iyi Sx-64 adami bendim falan gibi. Aslinda Sx-64 adami da, belki sizi ortalama bir scene product'i kadar ugrastirmis olabilir. Ancak o sonucta bir urun degildir, oylesine bir seydir:) Ayrica gene en buyuk bir baska mutluluk da, sizin partide compolarda yarisan urunlerdir. Guzel bir urun ciktiginda, yeni bir scener kaliteli bir sey yaptiginda, butun her seyin bunun icin oldugunu dusunursunuz, butun cekilen cilenin.

Agir elestiriler de az da olsa alirsiniz ve bu durum sizi gercekten uzer.

Her seyin sonunda inanilmaz bir yorgunluk coker. Ancak is bitmez. Release'ler duzenlenir, site update edilir, sonuclar yayinlanir vs. Zaten ertesi gunler isyerine gitmeniz gerekir. O haftayi ultra yorgun gecirirsiniz. Muhtemelen, isyeriniz icin yaptiginiz bazi isler gecikmeye ugrar ve 2x calismak zorunda kalirsiniz sonraki hafta.

Benim icin bu 8 sene, cok yorucu gecti arkadaslar. Cok sayida sorumluluk aldim, bir cogunu yuzumun aki ile gerceklestirdigime inaniyorum.

Ancak bu sene, artik benim miadimin doldugu senedir. Stres, yorgunluklar, tekrar stres vs. Bu sene bende cok buyuk mide agrilari yaratti (Gercek mide agrilari, mecaz degil) Bu iş nihayetinde bir hobidir. Her sene en az 1 ayınızı ağır şekilde işgal eden böylesi bir organizasyondan sonra, mutluluk yerine mide ağrıları çekmek, benim icin durumu git gide manasizlastirmaya basladi. Her durumda tarafsiz olmak icin sarfettiginiz asiri gayret, bir cok kafadan cikan sesleri duzgun sekilde sort edip isleme koymak icin beyninizin harcadigi mesai, herkesi psikolog sabri ile dinlemek ve olculu aciklamalar yapmak icin gayret etmek. Bir konuyu 15 degisik acidan ele almak. Hatalarim vardir muhakkak ama genelde hep basarili oldugumu dusunuyorum, sadece miadim doldu.

Bundan boyle 7dx organizasyonlarinda aktif olarak rol almayi birakiyorum arkadaslar. Aslinda 7dx organizasyonundan tamamen ayrilmayi dusunuyordum ancak tamamen ayrilmak, organizasyonu fedakarlikla gerceklestiren arkadaslarimin motivasyonunu oldukca dusurebilir. Sonucta 7dx'in devam etmesini, yeni scenerlar kazandirmasini istiyorum. Ancak bundan boyle "Pasif mod"'a geciyorum, beni etrafta org ile ilgilenirken goremeyeceksiniz. Alacagim en buyuk sorumluluk,oynatilacak demolarin secimi olabilir:)

7D9'dan sonra yapilacak organizasyonlar ile ilgili hic bir konuda muhattap degilim artik.

Son olarak, size sunu tavsiye edebilirim. 7dx organizatorlerine iyi bakin. Onlari minimum yorun. Sizin dusundugunuz bir seyin, belki de organizatorler tarafindan 10 kere dusunulmus oldugunu aklinizda tutun. Onlarin bu isten "scene'in gelismesi" disinda hic bir ama hic bir kazanc beklemediklerini unutmayin. 7dx organizatorlerinin, scene'in icinden arkadaslariniz oldugunu hic unutmayin. Sorumluluk alanlarin islerini kolaylastirin her zaman edebileceginiz bir yardim vardir:) Ben kayit olmuyorum demeyin. "Partiye gelemeyecegim, ben evliyim" gibi bahaneler soylemeyin. Organizatorlerin aralarinda "evli", "cocuklu", "inanilmaz yogun calisma temposu icinde" olanlarin had safhada oldugunu, org yas ortalamasinin ise, 30'un ustunde oldugunu unutmayin:)

Son olarak sunu unutmayin ki, 1-2 organizatorun daha miadi dolarsa, 7DX dahi bitebilir.

Butun organizator arkadaslarima, sonraki 7dx'ler icin sans ve kuvvet diliyorum. Guc sizinle olsun.

Hydrogen

Hydrogen Aktif 7DX Organizatorlugune veda ediyor.

« Yanıtla #1 : 10.01.2010 05:30:04 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
:( Yorum yapamayacağım. Diyecek birşey bulamıyorum. Burada rol yapacak halim yok, bir süredir böyle birşeyin olması aramızda konuşuluyordu. Ben her defasında Hydrogen'i vazgeçirmek istediğimde başka bir olay çıktı. Artık vazgeçirmek için söyleyebileceğim birşey de kalmadı. Kararına saygı duyuyorum kardeşim, sen 7DX organizatörü olmasan da bu partilerin düzenlenmesi fikrini ortaya atan ve ismini koyan en büyük hak sahibisin bu partilerde. Olayda çok trajik bir durum da yok aslında, hatta partilerin tadını çıkarırsın artık.

Bu son cümlemden anlayacağınız gibi 7DX partileri devam edecektir.

« Yanıtla #2 : 10.01.2010 12:56:48 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
bu karara çok üzülsem de hydrogen'in belirttiği gerekçeleri anlayabiliyorum. özellikle parti sonrasındaki gece evinde misafir ettiği için şahit olduğum durumundan dolayı.
gerçekten de biz katılımcılar organizatörlerin ne sıkıntılarla boğuştuğunu, bu partileri gerçekleştirmek için (hem de her yıl fire vermeden) ne eforlar sarfettiklerini tam olarak görmüyoruz. keşke parti organize edebilecek başka bir ekip olsaydı da tüm yük bu arkadaşlarımızın sırtında olmasaydı. bundan 3-4 ay önce hydrogen'in forumda yaptığı anket aklıma geldi. sorulardan biri "her yıl kaç parti düzenlenmeli" gibi birşeydi. 7d9'da bunun tartışıldığına kulak misafiri olmuştum ve varılan karar birden fazla parti olursa ürün açısından partilerin bunu kaldıramayacağı şeklindeydi. aslında buna organizatörlerin durumunu da dahil etmek lazım. parti organize edebilecek ikinci bi ekibin olması, her sene dönüşümlü olarak bir ekibin organize etmesi fikri ortaya atılabilir; ancak sorun, diğer ekip için kimlerin gönüllü olacağı.
« Son Düzenleme: 10.01.2010 13:00:10 Gönderen: spritus »

« Yanıtla #3 : 10.01.2010 18:14:30 »
Hızlı düğmeleri aç

spacecake

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
ben aslinda sevindim birakmana,ve yazindaki tebesumlerden biraktigina mutlu oldugunu tahmin ediyorum ayrica gecmis olsun diyorum

evli ve cocuklu 30 uzerindeki scenerlar sizindeki potansiyel onder olmaya aday oldugunuzun gostergesidir.

mide agrilarin icin yegane cozum cay veya ilac degil. ne kadar duygusal bir yapin oldugunu bilmiyorum ama uygulamali cozumler bende bu hayattaki emeginni dusuncelerini konustugun kisilerin anlamadigini dusunuyorsan

her zamanki gibi sacmaliyorum gibi gorunsede:
1. sokaga cik kopru alti gibi tenha yerlerde kimseler olmaz orda icinden gelen seyleri bagir, bagiricak bir sey bulamadiysan ayse, necla diye kiz isimleri bagir kimsenin dikkatini cekmezsin kiz isimlerinde.... nedenmi cunku karsindaki insanlari kirmayi beceremedigin icin desarj olamiyor olabilirsin bendede var bu. mide agrisi bas agrisi, ben uyguladim bunu ise yariyor.

2. sinav cek, sonra kutuphanedeki kitaplara yumruk at fizksel olarakta yorul calisma temponu bilmiyorum ama gerekiyorsa yap.

3. gorsel desarj yontemleri kullan ornek:
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=0TmQkBzQBJ4&feature=related[/ame]
not: izlerken ayseye asla acima acimadigin anda duzelmeye basliyorsun demektir. :)

4. evrenkarakus@windowslive.com adresini msnye ekle acil durumlarda benle muhabet et. ciddiyimdir samiyimdir arasira espiri yaparim.
referans olarak msn kayitlarindaki kisilerin tesekkurlerini gostere bilirim.

guzel bir soz yazmak istiyorum izninizle
"ıhtiyaç yanılsamasından kurtulduğun zaman, ihtiyacın olduğunu düşündüğün şeyler yaşamına kendiliğinden girer"
-hey genc bu aleme girersin ama cikamazsin, scene kanina isler ya musalla tasi seni temizler,yada bir kiz arkadas seni celer

« Yanıtla #4 : 11.01.2010 11:16:47 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.moldibi.com
Maalesef hic kimse birsey soylerken ya da yazarken kendini bizim yerimize (organizatorler) koymuyor .
"adamlar birseyler yapmaya calisiyor, oldu olmadi ayri konu, helal olsun" deyip biraz alttan almak o kadar zor degil. ki cok da kotu olmadigimizi dusunuyorum.
Ayrica hic kimseye aciklama yapmak gibi bir zorunlulugumuz olmadigi halde, herkesi memnun etmeye calistigimizdan kendimizi cok yipratiyoruz.

X2006 partide 150 kisinin vote kullanmasi icin 1 tane C64 ayrilmisti (vote programi disketteydi ve elden ele dolasip herkesin yukleyip oy verip kaydedip sonrakine vermesi gerekiyordu) haliyle 150 kisiden belki 30-40 tanesi oy kullandi, digerleri sirada beklemedi, usendi, bana ne dedi vs.
ve ne oldu biliyor musunuz? Bir SKANDAL! olmadi, kimse takmadi. bir tek emir-kursad-ben birbirimize bakip bu ne bicim voting lan? dedik, hatta organizatorlerden birine "abi boyle sey olur mu, kimse oy kullanamadi ki??" dedigimizde adam "kimin umrunda? takiliyoruz iste!" dedi gulerek. ne forumlarda ne baska yerde o konu hic konusulmadi bile.

Yaptigimiz isi ciddiye aliyor olmamiz yaptigimiz isin cok ciddi bir is oldugu anlamina gelmez. biraz "takil"masini bilsek guzel olurdu.

Kursad'in aciklamalari gayet yerinde. Bundan sonra onun da eglenebilecegi bir kac parti daha yapabilecegimizi umuyorum.
- endo of glance -

« Yanıtla #5 : 12.01.2010 12:41:50 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.moldibi.com
ha, bu arada kastettigim sey yanlis anlasilmasin, kimse konusmasin felan demiyorum. Sadece bu konuda, biz 7DX olarak olabildigince olaylarin disinda kalmaya calistik. Elbette insanlar sorgulayabilir, forumda yazisir konusur tartisir vs., ama "biz 7DX olarak" bu konularin disinda kalmak icin elimizden geleni yaptik.
Organizayonun birine kizmasi, gucenmesi, kayirmasi, uzak durmasi, sorgulamasi gibi birsey olamaz. Yok da.
Sadece konusulanlarin "7DX, Hygdrogen, Organizatorler" baglaminda olmasi dogru degil. Bizi yipratan budur.
- endo of glance -

« Yanıtla #6 : 19.01.2010 14:30:01 »
Hızlı düğmeleri aç

ssg

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
madem bu keyif tabanli bir organizasyon, organize etmekten keyif almayan birinin devam etmesi de bence dogru olmazdi.

digerlerini bilmiyorum ama 7d9 cok cok guzel bir organizasyondu. mesela beni sasirtan ayrintilar: cayin refresh olmasi (bitince abandon olmadi alet, her daim cay vardi), daimi yiyecek stogu, civar mekanlardan indirim kuponlari toplanmis olmasi, registration'in titiz sekilde takibi, parti intraneti, herkese yetecek kadar bay olmasi.

hydrogen de dahil olmak uzere organizasyonda emegi gecen herkes eseriyle baya bir gurur duymayi hakediyor. hepinize tekrar tekrar tesekkur ederim.

ssg