the scene > javascript

O3D - Google'ın Browserlar ıçin Geliştirdiği Yeni 3D API'si

(1/3) > >>

skate:
Olayı farklı bir noktaya taşıyabilir. Benim hoşuma gitti.

http://code.google.com/apis/o3d/

vigo:
eyvay yandık şimdi... kesin "sitemiz böyle 3d olsun" diye istekler gelir şimdi... hahaaaah

spaztica:
hiiç ortaya çıkarmamak lazım. bi de nedir bu javascript ile flash'ı yarıştırma merakı, anlamadım gitti.

edit: javascipr değilmiş, plugin gerektiriyormuş. ehh, flash zaten herkeste varken bir de bunun için plugin mi? güzel deneme, ama çok tutmaz sanırsam.

aeymur:
Plug-in'siz böyle bir şey yapılabileceğini hiç sanmıyorum. Ancak bu iş için W3C trafından bir standart belirlenirse ve tarayıcılar bunu destekleyen versiyonlarını çıkarırsa plug-in'den kurtuluruz. Sanki W3C'nin sitesinde böyle bir çalışma görmüştüm, emin olamadım.

Ben de Skate gibi işin şeklinin bu tarafa doğru gideceğini düşünüyorum. ıleride bütün sayfaların 3D bölümleri olacaktır. ış belki tamamen 3D tasarlanmış sayfalara doğru da gidebilir. HTML'yi sadece tagı için kullanan sayfalar... Hatta bu değişimin şimdiye kadar neden olmadığına da şaşırıyorum. Çünkü 3D sayfalar pazarlama açısından çok şey vaad ediyor.

Bir de veritabanı erişimi sağlanırsa e-ticaret çok değişebilir. Sanki bir FPS oynar gibi sanal bir mağazanın katları ve reyonları arasında dolaşarak, ürünleri evire çevire hatta varsa hareketli parçalarla oynayarak alış-veriş yaptığınızı düşünün. Size eşlik eden ünlülere benzer şekilde modellenmiş bot satıcılarla beraber... Tamam, ben de kendime güldüm:)

Neyse, tasarımcılar 3D değişiminin başlamasını dört gözle bekliyor olmalıydılar. Yoksa mecazmı yapıyorsunuz:)

spaztica:
aeymur: fark etmediysen flex/actionscript3 tüm bu dediklerini fazlasıyla karşılıyor. :)

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git