genel > tr scener discussion

gözlem ve çözüm önerisi

(1/12) > >>

nightlord:
Selam arkadaşlar

Uzunca bir süredir bir problem yumağı içindeyiz. Tr-scene içinde birbiriyle ilişkili ve birbirini besleyen bu problemler;

- partilerde veya parti aralarında hiç yeni release çıkmaması
- partilere ziyaretçi veya yarışmacı olarak katılımın çok çok azalması
- forumda aktivitenin çok azalması. Günlük ziyaretçi ve içeriği önemli sohbetlerin süper azalması

Eskiden uzunca bir süre, forumda gereksiz yere çok fazla vakit kaybettiğimi yazdıklarımı çoğunluğun zaten okumadığını düşünüyordum. Hatta olan bazı tartışmalar ve niteliksiz kavgalar beni forumdan iyice soğutmuştu. Foruma mesaj yazmaya harcadığım vakti, kod yazmaya veya dergi makalesi yazmaya ayırmanın daha verimli olacağını düşünmüştüm. Bu düşünceler doğrultusunda kendimi yavaş yavaş katıldığım forumlardan geri çektim. Fakat forum dışı üretkenliğimde bir patlama oldu mu? Kesinlikle hayır. Sebeplerine birazdan değineceğim

Bir diğer gözlemlediğim olay ben forumları daha ender kontrol ettikçe gördüm ki mesaj sayısında geometrik düşme var. Benim forumda yazıştığım 5-10 kişilik temel bir grup arkadaş da eskiden yazdıkları kadar yazmamaya başladılar. Bunun sebebi de basitti. Çünkü hepimiz yazdığımız mesajlarla birbirimizi tetikliyorduk. Skate bir thread başlatıyor, ben bir cevap veriyorum. Benim cevabımdaki bir konu hakkında Vigo bir yorum yazıyor. Oradan Ragnor o cevap hakkında birşey yazıyor. Hydrogen ona bir ekleme yapıyor vs. Yani içinde 6-7 güzel mesaj olan bir thread bazen katılımcılardan biri eksildiğinde 2-3 mesaja düşebiliyor. Tetikleme mekanizmalarının dinamiği bozuluyor yani.

Bu da yavaş yavaş diğerlerinin de foruma katılımlarını çok azaltmasına sebep oluyor. şu an öyle bir noktaya gelmiş durumda ki, örneğin Vigo artık kolay kolay mesaj yazmıyor. Hydrogen ve Wisdom gibi iki tane soyleyecek çok şeyi olan super adam, neredeyse hiç mesaj atmıyor. En çok mesaj yazan ve çoğu threadi başlatan adam olan Skate bile artık çok az mesaj yazıyor. Anesthetic sanırım aylardır foruma girmiyor, Tesla, Decipher birkaç ayda bir giriyorlar sanırım. Raven zaten yok, Demodojo üyeleri son dönemin en aktif scenerları olmalarına karşın artık onlar da kendilerini forumdan geri çekmiş durumda. Endo ve Datura gibi az ama öz mesaj atan arkadaşlar da artık ilişiği kesmiş görünüyor. Ve en kötüsü foruma sonradan katılan ve süper kaliteli yazılar yazabildiğini bildiğim LW3D, Ref, Alcofribas, Ssg ve Coze gibi arkadaşlara boş bir forum bırakmış gibi oluyoruz. Sanki onlara "Gelin arkadaşlar süper muhabbet edelim" deyip onlar geldikten sonra ortadan kaybolmuş gibiyiz.

Forumdaki varlığımız ve katılımımız azaldıkça herbirimiz ortamdan daha çok kopuyoruz. Hepimiz forumu kontrol etme sıklığımızı azalttık ve buna karşın her kontrol ettiğimizde gördüğümüz mesaj sayısı azalmaya devam etti.

Hep birlikte birbirimizin forum ve scene ile olan bağlarını zayıflatmış oluyoruz yavaş yavaş. Eskiden forumun hareketli olduğu zamanlarda neden mesaj yazıyorduk? Konuşmak istediğim bir konuyu ben foruma yazıyordum çünkü bu forumda o konuda ne düşündüğünü merak ettiğim bir sürü önemli arkadaşım var. Bizler bu şekilde bir arada olmaya ve fikir paylaşmaya devam ediyorduk.

Elbetteki forum != scene... Yani biz forumda maksimum aktif olsak da demo üretmesek partilere katılmasak yine başımız belada demektir. Ama aramızdaki iletişim kanalının çökmesi de bir o kadar felaket. Hani forum katılımı düşse ama bunun yerine scenerlar her hafta sonu görüşüp meetingler düzenliyor olsa yine problem yok. O zaman sadece iletişim kanalının şekli değişiyor demek. Ancak şu durumda forum kısa süreli hızlı diyalog kanalı olarak iş görüyor ve bu kanal zayıflar ve yok olursa scenerları bir arada tutan en gündelik bağ yok olmuş oluyor. Scenerlar birbiri ile gündelik olarak konuşmuyor sohbet etmiyor, tartışmıyor demek.

Birbiriyle sohbet etmeyen scenerlar neden partide gidip birbiri ile görüşsün. Partiden önceki üç ay forumda diğer gruplara meydan okumayan bir scenerın partide demo yayınlama dürtüsü aynı olur mu?

Buradaki diyalog scene'in kalp atışı gibi. Burada hareket varsa tr-scene'in en azından kalbi atıyor demek. Bitkisel hayatta olabilir ama en azından kalbi atıyor demek. Bizler buradaki varlığımızı azaltarak scene'in kalp kaslarında atropiye sebep olduk. Bunda benim de bizzat sorumlu olduğumu düşünüyorum ve bu yüzden herkesten özür diliyorum. Bundan sonraki günlerde çok uzatmadan forum konularında biraz daha geveze olmaya karar verdim (uzatmama bölümünü başarabilecek miyiz bakalım :) ya ben niye kafamdaki şeyleri şöyle insan gibi 5-6 cümlede anlatamıyorum :( ).

Ve son olarak buradaki arkadaşlarıma sesleniyorum. (sırasız olarak) Vigo, Skate, Hydrogen, Wisdom, Ragnor, Spaztica, Bakkada, Endo, Datura, Turbo, Drey, Spritus, Anesthetic, Flexi, Decipher, Tesla, Alcofribas, LW3D, Ref, Coze... herkes... Eminim daha unuttuğum bir sürü insan var. Arkadaşlar foruma dönün... Ben hepinizi acayip özledim. Muhabbetimizi yapalım. Konuşalım, tartışalım hatta kavga edelim razıyım. Ama ben buraya 2-3 günde bir gelip 3 yeni mesaj görmekten ve onların da scene ile alakasız olmasından sıkıldım ve artık endişeleniyorum.

Artık kendimizi geri çekmeyelim. Ben kendi adıma demo anlamında üretkenliğimin de büyük bir bölümünün bu forumdaki sohbetlerden ve kalp atışından beslendiğini anladım. ışte bu yüzden forumdan uzak durmak benim üretkenliğimi artırmadı. Ve bu yüzden sizler de kendinizi forumdan uzak tuttukça daha çok demo vs üretmeyeceksiniz ve görmeyeceksiniz. Belki ıstanbulda olanlar bunu bu kadar güçlü hissetmiyor ama ıstanbul dışında iken bu forum "scene var" demek oluyor. Buraya Vigonun yazdığı bir mesajı, Skate'in yaptığı abuk bir espriyi, Endo'nun bir cümlelik bir incisini ben on kere okuyorum. Çünkü uzaktan sizlerle olmanın ve scenerlık heyecanını yaşamanın tek yolu bu. Ankara'daki scenerlar'ın da kopmasında bunun etkisi olduğunu düşünüyorum.

Kopuk kopuk bir yazı oldu kusura bakmayın. Forumdan uzak kaldığım esnada paslanmışım sanırım. Bir iki güne açılırım ;)

spaztica:
çok güzel dile getirmişsin nightlord... scene is dead, long live friendship demek istiyorum sadece, amiga zamanlarında scene'i soğukluktan geri getiren lafın etkisini ümid ederek. ne plazma, ne forum, ne de scenek bu ortamı canlandırabilir. elbette ölü toprağı serpildi mi, silkinmek kolay olmuyor. şahsen ben, bugün itibarıyla ofis hayatına yine veda ederek daha fazla boş zaman sahibi olacağımdan daha free proje ve eğilimlere vakit ayırabileceğim. elbette parasal kaygılarım olacak; henüz sayısalı kazanmadım. ama gel gör ki, insanları muhabbete zorlamak da olmuyor; serde yoksa konuşmak, istediğin kadar eleştir, bişeye yaramaz.
forumdan ciddi ayrılmalar oldu, evet; sesi çıkmayanlar, konuşmaya çekinen/utanan/sıkılan/üşenenler... hadi konuşmuyorsun bari, product üret, üretiminin namı yürüsün... o da yok, bu da yok...
...
bilmiyorum... ama benim scene'le alakamın eski kurcalama, birşeyler yaratma, birilerine keyifle seyredecekleri birşeyler sunma ile alakalı olduğunu, izleyeni de çok olduğundan daha haz vermesi gibi noktalar olduğunu füşünüyorum. hal böyle olunca, alternatiflerimiz var; iş ortamlarında, çeşitli sosyal ya da kültürel ortamlarda bu egoyu besliyoruz. böyle olunca da egosal haz açlığımızı scene üretimi züerinden yapmamıza pek gerek kalmıyor... yani tokuz anlayacağınız.
...
günümüz, merak etmeyi, kurcalamayı o kadar geri itiyor ki. herşey hazır lop, bilmediğin birşey mi var, aç google'ı, 3-5 tutorial çıkar en azından, oku yap... ama bu keşfetme, deneyerek bulma gibi çabaları öldürüyor. bu, lego kültürüyle şu anki robotek maket kültürü arasındaki fark gibi... legoda kendin yapardın ve bu sana mutluluk verirdi... günümüzdeyse gidiyorsun, tonla para bayılıp 5-10 tane action figure, maket falan alıyorsun... ama değeri alsa lego kadar olamıyor, 2 ayda da sıkılıp kenara atılıyor.
...
scene'i bir sosyal topluluk olarka ele alıp biraz daha özveriyle yaklaşmak gerektiğini hepimiz unutmaya başladık. never ending story'deki gibi hiçliğin o fantastik diyarı ele geçirmesi gibi, scene de benzer bir umursamazlığın, ilgisizliğin kurbanı olmaya başladı...

spritus:
evet nightlord yine çoğumuzun düşünüp, rahatsız olduğu ama dile getirmediği bir konuyu irdelemiş. bu sitemleri sonuna kadar haklı buluyorum ve elimden geleni yapacağıma söz veriyorum. bunu bir görev olduğu için değil, gerçekten beni de rahatsız ettiği için yapmak istiyorum. eline aklına sağlık lordum, tanrı seni eksik etmesin :)

scg:
Ankara scene den Haberler:

Anesthetic : Bu adam kesinlikle yalan oldu :)  Ya Netflix yarışmaları için kod kasıyo yada paper (akademik) çıkarmak için kasıyo.. Geçenlerde kız arkadaşıyla ingiltereye gitti .. geziyo da yani heh. Forumu takip konusuna gelince: Bence çakallık yapıp gizli gizli takip ediyo forumu :). Sanırım spritus un koda geri dönme zamanı geldi :)

Tesla: 7D8 olursa göremeyeceğimiz elemanlardan. Büyük ihtimal o zamana kadar isveçli bi hatun da bulmuş olur hehe ..

Maxim Kammerer (a.k.a Flexi): Valla ne yaptığını ben bile bilmiyorum ama kod yada müzik dışında herşeyi yapıyodur :)

Ragnor: Ragnooor ??? Aralarında en ümitli olduğum scener.. Ragnor hazırlıyosun bişeyler ???

Ankarada vaziyet böyle...

spritus:

--- Alıntı yapılan: scg;18319 ---Anesthetic : Bu adam kesinlikle yalan oldu :) Ya Netflix yarışmaları için kod kasıyo yada paper (akademik) çıkarmak için kasıyo.. Geçenlerde kız arkadaşıyla ingiltereye gitti .. geziyo da yani heh. Forumu takip konusuna gelince: Bence çakallık yapıp gizli gizli takip ediyo forumu :). Sanırım spritus un koda geri dönme zamanı geldi :)

--- Alıntı sonu ---

bu tip duyumlarım vardı zaten. napalım. hala decipher, tesla, fleks ve ben varım hala kod olayına el atabilecek. şu an decipher bu işe girişmiş durumda.

--- Alıntı yapılan: scg;18319 ---Tesla: 7D8 olursa göremeyeceğimiz elemanlardan. Büyük ihtimal o zamana kadar isveçli bi hatun da bulmuş olur hehe ..

--- Alıntı sonu ---

tesla, isveçte de programlamadan uzak kalamayacağını hatta oyun programlama üzerine master yapacağını belirtti.

--- Alıntı yapılan: scg;18319 ---Maxim Kammerer (a.k.a Flexi): Valla ne yaptığını ben bile bilmiyorum ama kod yada müzik dışında herşeyi yapıyodur :)

--- Alıntı sonu ---

flexi de hala istekli. geliştirmekte olduğu soundsynth tooldan ve "caret'in ekmeğini çok yedik daha iyisini yapmanın zamanı geldi" demesinden bu sonuca vardım.

evet o kadar da karamsar bir tablo yok görüldüğü gibi

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git