Gönderen Konu: C64TPC - Bir Türk Projesi  (Okunma sayısı 7112 defa)

C64TPC - Bir Türk Projesi

« Yanıtla #15 : 11.02.2008 09:42:39 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.moldibi.com
1541 tam emulasyon ozelligini dort gozle bekliyoruz bu arada :)
- endo of glance -

« Yanıtla #16 : 12.03.2008 11:11:56 »
Hızlı düğmeleri aç

aeymur

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Emulasyon konusuyla ilgili çalışmaya devam ediyorum, bir konuda bilginize başvurmak istedim. Oyunların ve demoların kullandığı fastloader'lardan, seri portu, C64 ile 1541 arasında asenkron iletişim gerçekleştirmek için kullananlar oluyor mu? C64'ün video çipi 40us sürebilen kesmeler gerçekleştirebildiği için bunun verimsiz olacağını ve yapılmamış olduğunu sanıyorum, yanılıyor muyum? Bu konu aydınlatılabilirse çok sevineceğim. Teşekkürler...

« Yanıtla #17 : 12.03.2008 11:39:52 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@aeymur: Eğer olayı yanlış anlamadıysam IRQ loaderların çalışma mantığı bu şekilde, yani asenkron. Ayrıca 1541'e 3d objelerin vertex koordinatlarının rotasyonlarını hesaplatan ve bu sırada ekran silme gibi işlemler yapan demo örnekleri mevcut. Tabii dediğim gibi yanlış anlamış da olabilirim sorunu.

« Yanıtla #18 : 12.03.2008 20:59:26 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
@aeymur: Cok cesitli fastloaderlar var. Hepsi degisik seviyelerde senkronizasyon yapiyor. Kimi loaderlar her biti asenkron gonderirken, kimi loaderlar bayt basina senkronizasyon yapip sekiz biti senkron gonderebiliyor. kimi loaderlar ise session basina bir kere senkron olup sonra bol miktarda biti hic tekrar handshake yapmadan burst halinde gonderebilir. Dolayisiyla olay tamamen protokolu hazirlayan coder'in keyfine kalmis durumda. Sonucta coder istedigi gibi senkron veya asenkron bir protokol hazirlayip bu protokolun 1541 ayagini 1541'e gonderip c64 tarafinda da yine kendi hazirladigi protokolu istedigi gibi kullanabilir.

Bu sebeple bu emulasyonu yaparken benim naciz gorusume gore su verileri kullanmak lazim

- 3 tane pin
- bu pinler 1 MHz lik bir clock sinyaline senkron durumdalar
- bu pinler en hizli 4 cycle'da bir durum segistirebilirler. yani herhangi bir pini 1 ve 0 arasinda surekli degistiriyor olsak, en hizli degisikligi 4 cycle'da bir yapabiliriz (sta stx sty komutlari 4 cycle oldugu icin) Fakat anlamli bir haberlesme protokolunde bu hiz daha cok 8 - 12 cycle civarinda olur. (ldx, lda ldx ora ldx ora ldx ora sta)

Dolayisiyla, CLK ve DATA pinlerinin adlarinda belirtildigi gibi kullanmak zorunda degil programlar, cogu loader oyle kullaniyor olsa da (bunlara 1-bit loaderlar deniyor) bazi loaderlar dedigim gibi bir kere senkron olup sonra iki tarafin bildigi bir hizda iki pini de data gondermek icin kullanabilir (bunlara da 2-bit loaderlar deniyor). Hatta seri portta yalnizca tek bir 1541 takili olacagini varsayan ve hatta bunu kullaniciya da soyleyip ondan sonra ATN pinini de haberlesmede kullanan adamlar bile vardir.

« Yanıtla #19 : 13.03.2008 02:15:24 »
Hızlı düğmeleri aç

atiflz

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://izleyenkisi.blogspot.com/
ATN pini ile haberlesmek mi? OHANNESBURGERKONG demek istiyorum.

« Yanıtla #20 : 13.03.2008 11:23:38 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
http://www.ffd2.com/fridge/io/irqloader.s

yukaridaki adresteki code'a bakiyordumda aklima "acaba drive'dan read yaparken led'i kapali tutabiliyormu" diye bir soru geldi?
niye boyle bir soru aklima geldi diye sormayin, zaten c64 asm'den anlamam niye bu adrese bakiyordum onu da bilmiyorum :)

« Yanıtla #21 : 13.03.2008 11:32:17 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: GnoStiC;17416
http://www.ffd2.com/fridge/io/irqloader.s

yukaridaki adresteki code'a bakiyordumda aklima "acaba drive'dan read yaparken led'i kapali tutabiliyormu" diye bir soru geldi?
niye boyle bir soru aklima geldi diye sormayin, zaten c64 asm'den anlamam niye bu adrese bakiyordum onu da bilmiyorum :)
evet gnostic led yükleme esnasında kapatılabiliyor. hatta istendiği taktirde yumuşak bir şekilde parlatılıp söndürülebiliyor. drive'ın kafasını dart durt oynatarak müzik çaldırılabiliyor. ben en son 1541 driveları mutfak robotu olarak kullanmaya karar vermiştim ;)

« Yanıtla #22 : 13.03.2008 20:52:47 »
Hızlı düğmeleri aç

aeymur

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Ben bu kadar standart dışı kullanım şekilleri olabileceğini ummuyordum. @nightlord, anlattıklarına göre tam bir emulasyon gerçekleştirmek için ATN, CLOCK ve DATA hatlarının durumlarına saniyede bir kaç yüzbin kere bakmak şart. Asenkron iletişimin ihtiyaç duyacağı us seviyesinde hassas zamanlamayı, gerçek zamanlı olmayan işletim sistemlerinde sağlama zorluğu da var.

« Yanıtla #23 : 13.03.2008 22:17:16 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
@aeymur: Evet. Bu sekilde emulasyon yapan benim bildigim tek PC tabanli cozum 1541emu idi. O da bu bahsettigimiz sebeplerden oturu dos ustunde calisir.

Threadlerde realtime davranis elde etmek icin Linux'ta admin user'in kullanabildigi realtime threadler ve Vista'da gelen (multimedia streaming uygulamalari icin gelistirilmis) Multimedia Class Scheduler Service (MMCSS) konularina bir bakmak isteyebilirsin. Gecmiste Linuxta realtime threadler kullandim ve beklenen realtime davranisi gosterdiklerini gordum. Fakat bir sonsuz loop falan butun makineyi kullanilmaz hale getiriyor. Cunku mouse inputunu bile blokluyor rt threadler. MMCSS'i ise henuz kullanmadim.

« Yanıtla #24 : 15.03.2008 09:40:31 »
Hızlı düğmeleri aç

aeymur

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
@nightlord: üstad çok teşekkür ederim.

« Yanıtla #25 : 01.09.2008 22:45:03 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
1 Eylül 2008 itibariyle 2 adet C64TPC sahibi oldum. Elbette ki anında test ettim cihazı ve yazılımını. Karşılaştığım ve çözdüğüm problemler:

1) ılk olarak paketten adaptör çıkmadığı için evde fellik fellik adaptör aradım (9V DC). En sonunda cihazı yakmayı göze alıp 12V adaptör kullandım. Sonradan PC software'ındaki about penceresini okuduğumda 7-15V arası adaptörlerin problem yaratmadığını görünce o kadar boşuna telaş ettiğimi anladım.

2) Cihazı açtığımda iki sarı ledin yandığını gördüm. Ancak about penceresinde yazdığına göre hazır durumunda yeşil ledin yanması gerekiyordu. Biraz daha okuyunca henüz drive mount edilmeden iki sarı ledin yanmasının normal olduğunu anladım. Ancak ben mount etmeyi de denemiştim. Sonradan farkettim ki tek RS-232 portu olan bilgisayarımdaki port nedense COM2 olarak görünüyormuş. Doğru portu seçince sorun kalmadı. Cihaz anında çalıştı.

Bunların haricinde cihaz söz verdiği herşeyi aynen yapıyor. PC software'ına yeni özellikler ekleyerek daha da güzel şeyler yapmak mümkün. Mesela PRG dosyalarını doğrudan yükleyemiyor cihaz. Bunun için basit bir çözüm olarak seçilen PRG temp bir D64'ün içine atılıp cihaza gönderilebilir. Bunun gibi şeyleri yapmak üzere Ahmet ile temasa geçeceğim. Ben gayet beğendim ürünü. Elbette ki gönül daha hızlı yüklesin istiyor. Ama yine de commodore'un turbosuz yüklemesinden hızlı olduğu gibi PC softwareındaki progress bar da ayrı bir tat katmış olaya.

Kendi kodlarımı direk PC'den yükletip sonuçlarını gerçek Commodore'dan görmek çok zevkli oldu açıkçası. Testlerimle ilgili gelişmelerden sizi haberdar edeceğim.

« Yanıtla #26 : 02.09.2008 10:36:47 »
Hızlı düğmeleri aç

joker_

• Full Member
    • Profili Görüntüle
proje bittimi? nerden alabiliriz?

« Yanıtla #27 : 02.09.2008 10:39:17 »
Hızlı düğmeleri aç

aeymur

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Emir cihazı beğenmene çok sevindim.
PRG dosyalarını direk PC'nin dosya sisteminden yüklemek mümkün. Bunun için istediğin sanal sürücüyü açıp herhangi bir d64 imajıyla ilişkilendirmeden kullanabilirsin. Üzerinde disket resmi olan "Mount/Unmount" butonu çift konumludur. Yani bir d64 imajıyla çalışma zorunluluğu yok. Herhangi bir disktet imajıyla ilişkilendirilmemiş bir sürücüyü kullandığında gerçekleştirdiğin işlemler sol taraftaki dosya gezgininin bulunduğu klasörde uygulanır.

Seçili hedefe göre C64TPC'nin desteklediği komutlar ve kullanım şekilleri :

Target :    Target:
Command                          D64 File    PC File Sys.
------ -----------------   ----------- -----------
 LOAD "FILE NAME"              yes            yes
LOAD "$" (File List)             yes            no
SAVE "FILE NAME"              yes            yes
RENAME                           yes             yes
SCRATCH                         yes             yes
Joker chars. usage (*,?)     yes             no
U1                                  yes             no
U2                                  yes             no
B-P                                 yes             yes
B-A                                 yes             no
B-F                                 yes             no
#BUFFER                          yes             yes

Sanırım kastettiğin buydu.

« Yanıtla #28 : 02.09.2008 11:07:27 »
Hızlı düğmeleri aç

aeymur

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
tablo berbat çıkmış. fazla boşluklar silinmiş. html kullanabiliyormuyuz ya da başka bir yol varmı. sonra denerim tekrar.

Joker: Proje uzun zaman önce tamamlandı (Emulasyon hariç) ve satışına başlandı hatta bitti. Ancak kısa bir süre sonra GPL yada benzeri bir lisans altında projeyi açacağım. Baskı devresi, firmware ve software kaynak kodları ile beraber herşeyi yayınlayacağım. ısteyen arkadaşlar kendi cihazlarını kendileri yapabilecekler. Ben tekrar yapıp satmayı düşünmüyorum.

« Yanıtla #29 : 02.09.2008 11:32:50 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@aeymur: evet kastettiğim buydu ve süper bir özellikmiş. ben de tam böyle birşeye ihtiyaç duyuyordum. vice'ın true drive emulation on/off özelliği gibi çalışacak anladığım kadarıyla. mount etmeden kullanabileceğimizi farketmemişim. tekrar ellerine sağlık, eve gidince test edicem ilk fırsatta.