Gönderen Konu: plazma ile ilgili duyuru  (Okunma sayısı 8380 defa)

plazma ile ilgili duyuru

« : 03.01.2008 01:51:18 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
Selam arkadaslar

Plazma dergisi ile ilgili ufak bir duyuru yapmak istedim.

Kasim/Aralik aylari icinde sevgili Ragnor'la yaptigimiz gorusmeler sonucu Plazma'nin editorlugunu kademeli olarak Ragnor'dan devraliyorum. Bu sayida beraber co-editor olarak calisiyoruz. 5. sayidan itibaren de ben devralmis olacagim.

Derginin yeni sayisi 28 Ocak 2008 tarihinde yayinlanacak. Sonraki sayilarda duzenli olarak her 3 ayda bir, ayin 15'inde yayinlanacak. Yani sonraki sayilar sirasiyla 15 Nisan, 15 Temmuz, 15 Ekim, 15 Ocak... seklinde ilerleyecek.

Su an hali hazirda gelmis yazilara ilave olarak yeni yazilar (ve yeni devamli koseler) olusturmakla ilgili calisma ve gorusmelerimiz suruyor. Aktif olarak ilginc olacagini dusundugumuz yazilar icin kisilere teklifleri goturmeye basladik ve yakinda bazilariniz bizden cesitli teklif ve rusvetler alacak :)

Bunun disinda ilginc bir yazi fikri olanlar, plazmada kose yazari olmak isteyenler, benimle temasa gecebilir. Bu sayi icin son yazi teslim tarihi 20 Ocak olacak.

Derginin bu sayisinda format olarak disk dergisi degil, html + pdf + text formatini dusunuyorum. Dergi docbook tabanli olarak sadece semantik olarak formatlanacak. Gorsel sayfa tasarimini bu sayida kontrollu bir sekilde es gececegiz. Dergide elbette grafikler olacak ama page layout su an otomatik yapilacak. belki 5. sayidan itibaren ilave olarak exe format da verilebilir ama su an kesin degil.

Butun bunlari duyurmamin en onemli sebebi, 2008 beklentileri ile ilgili basliklarda plazma ile ilgili beklenti ve soru isaretleri gormem (ve bundan mutlu olmam, demek ki insanlar dergiyi bekliyor). Ve 2-3 aydir derginin gecikmelerinin sorumlulugunu ustlenmek istemem. yani eger icinizden "yahu nerde kaldi Plazma Ragnor ne yapiyor" gibi sorular geciyor idiyse, bu gecikmenin sorumlusu su an Ragnor degil benim :) ben de bakin neler olacagini net bir sekilde duyuruyorum.

Duyurunun ikinci amaci da bazi uygulamayi dusundugum konulari tartismaya acip tepkilerinizi almak. Ozellikle 3 aylik periyod, exe formatindan vazgecilip html + pdf + txt olmasi gibi konularda yorumlarinizi beklerim

Guclu bir scene icin iyi bir periyodik yayina ihtiyacimiz olduguna hep inandim. Daha once oldugu gibi simdi de bu yayinin sizlerden gelecek guzel yazilara ve desteginize ihtiyaci var.

Buradan tekrar bugune kadar Plazmanin nuvesini atan Vigo ve Spritus'a, cok emegi gecmis olan onceki editorler, Spritus, Hydrogen, Skate, Ragnor'a ve dergiyi fikir ve yazilari ile beslemis herkese tekrar tesekkurler. Ozellikle de cok buhranli bir donemde kendisini cepheye atip dergiyi yok olmaktan kurtaran Ragnor'a saygi ve sevgiler.

tr-demoscene burada ;)

plazma ile ilgili duyuru

« Yanıtla #1 : 03.01.2008 09:14:41 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Oncelikle derginin uzun bir aradan sonra benim dogumgunumde cikmasi munasebetiylen bana en guzel dogumgunu hediyesini vermis bulunmaktasiniz tesekkurler.
Ikinci konuya gelince efet html olsun pdf olsun su an Plazmanin ilk hedefleri stabil calismak ve belirli araliklarla cıkabilmek olmali.Bu anlamda exe versiyona etc etc gerek olmadigini dusunuyorum.

Acemiler icin commodore 64 die 3bolumluk bi kose hazirliyim mi :)

plazma ile ilgili duyuru

« Yanıtla #2 : 03.01.2008 09:23:17 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Bir sonraki sayisindan her zaman umutlari kestigimiz Plazma icin cok iyi bir haber. Cekirge sicramaya devam ediyor.

Html + pdf + txt olmasi, dergiyi bazi zorunluluklardan kurtaracagi icin mantikli gorunuyor.

Advertorial:
Iste Glance yine devrede, scene'in, scener'in yaninda:P
Nightlord devri baslasin!

plazma ile ilgili duyuru

« Yanıtla #3 : 03.01.2008 09:25:48 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.moldibi.com
Bu 2008 boyunca duydugum en iyi haber! :) (hmm.. henuz 3 gun olmus)
Derginin cikis tarihlerinin net belirlenmesi cok iyi. elbette editorun isi zorlasacaktir.
Derginin html-pdf-txt olmasi isleri hizlandiracak ve bir kolaylik saglayacaktir. Ancak onceki sayilardaki gibi textlere kolayca ulasilabilecek halde exe olmasi, bir diskmag formatinda olmasi beni daha mutlu eder. Tabii derginin cikmamasi ya da gecikmeler yasanmasi yerine html olmasini tercih ederim. Birkac sayi sonra belki exe yapilabilir yine, genel istege gore.
Bence icinde 3 yazi bile olsa derginin cikmasi ve bir devamlilik saglanabilmesi bu konudaki en onemli nokta.
Caba gosteren herkese simdiden saygilarimi sunarim.
- endo of glance -

plazma ile ilgili duyuru

« Yanıtla #4 : 03.01.2008 09:29:00 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Öncelikle Nightlord'a teşekkür etmek istiyorum elini bu denli taşın altına soktuğu için. Geçenlerde söylenti şeklinde kulağıma gelmişti bu editörlük olayı, demek ki aslı varmış çok sevindim.

Her ne kadar html, txt, pdf ilk tercihim olmasa da derginin düzenli bir şekilde çıkacak olması yeterince tatmin edici. Teorik olarak exe ile ilgili yaşanabilecek problemler düşünülecek olursa şu anda planlanan sistem daha geniş kitlelere hitap etme konusunda daha verimli olacaktır.

Gel gör ki eski alışkanlıklardan vazgeçilmiyor, insan bir outfit görmek istiyor. Ancak şu da bir gerçek ki bu güne kadar belki de bana en çok şey öğretmiş (özellikle c64 konusunda) kaynak C=Hacking'dir ve yalnızca text formatında bir dergidir.

şimdi zaman içeriğe yüklenme zamanıdır. Ben bana verilecek yazıları yazmaya hazırım.

plazma ile ilgili duyuru

« Yanıtla #5 : 03.01.2008 11:40:10 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
nightlord back in bizz diyorum !

plazma ile ilgili duyuru

« Yanıtla #6 : 03.01.2008 13:35:10 »
Hızlı düğmeleri aç

Alexan

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Mutfakta birimi var ? :rolleyes:

plazma ile ilgili duyuru

« Yanıtla #7 : 06.01.2008 16:30:23 »
Hızlı düğmeleri aç

ref

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
pdf is the root of all evil.

exe'ye yönelelim.. ortamda bukadar coder varken webzine çıkarmak komik kaçıyor biraz :) Kabul, okuyucu sayısı artacaktır mutlaka..

plazma ile ilgili duyuru

« Yanıtla #8 : 06.01.2008 16:57:53 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
pdf is the root of all evil

Biraz fazla hardcore bir laf olmuş ama evet, bir bakıma haklısın. Bence bu sayının sağ sağlim çıkabilmesi için bu tür tartışmaları bir sayı erteleyelim. Plazma #4 PDF, HTML, TEXT, RTF, MySQL (?!) v.s. formatlarında yayınlandıktan sonra Plazma #5 için bir interface kodlanacak olursa 4. sayı da belki aynı arabirim ile yeniden yayınlanır. şimdilik bırakalım bir daha çıkmama tehlikesiyle karşı karşıya olan derginin yeni sayısı düzgün bir şekilde yayınlansın, insanlar bazıları yazılalı 1 sene olmuş içeriğe ulaşabilsin.

plazma ile ilgili duyuru

« Yanıtla #9 : 06.01.2008 20:50:55 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.moldibi.com
Bence olayi ikiye ayirmak cok mantikli olur, yani editor olarak nightlord yazilari toplar derler hazirlar yayina hazir hale getirir ve html+pdf olarak yayinlar ve bir baskasi da kendi veya baska birinin kodladigi bir interface'e onlari gomer ve exe olarak da yayinlanir.

cunku bu iki olayi bir kisinin yapmasi ciddi bir kulfet, her iki is de kendi icinde cok vakit gerektirebiliyor. ama bu sekilde hem derginin vaktinde cikacagini garantilemis oluruz hem de exe bir diskmag'i okuma zevkimizden vazgecmemis oluruz.
ne dersiniz?
- endo of glance -

plazma ile ilgili duyuru

« Yanıtla #10 : 06.01.2008 22:10:48 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
şu anda bir diskmag kodlamak isteyecek bir coder çıkarsa bilsin ki 2 adet müzik parçası, kapak ve arayüz grafikleri hazır. Yapabilecek vakti olan, uğraşmak isteyen olursa nightlord'un hayır diyeceğini sanmıyorum. Bu arada arkadaşlar, cidden plazma #4 için gelen çok çok güzel yazılar olmasına rağmen sayı olarak çok azlar. Biraz daha katılım yapmamız lazım.

plazma ile ilgili duyuru

« Yanıtla #11 : 07.01.2008 09:18:50 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
dergi ile ilgili verdiginiz inputlar icin hepinize cok tesekkur ediyorum ve bunun hic kesilmemesini diliyorum. cunku bu nabiz verisi benim icin cok onemli.

plazma ile ilgili duyuru

« Yanıtla #12 : 07.01.2008 10:11:53 »
Hızlı düğmeleri aç

ssg

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
tdsn'de boyle yapmi$tik, gayet iyi olmu$tu hatta bir tdsn reader rekabeti dahi olduydu. (disq vs ben vs fatalica :))

plazma ile ilgili duyuru

« Yanıtla #13 : 07.01.2008 10:27:44 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: endo;16800
Bence olayi ikiye ayirmak cok mantikli olur, yani editor olarak nightlord yazilari toplar derler hazirlar yayina hazir hale getirir ve html+pdf olarak yayinlar ve bir baskasi da kendi veya baska birinin kodladigi bir interface'e onlari gomer ve exe olarak da yayinlanir.

cunku bu iki olayi bir kisinin yapmasi ciddi bir kulfet, her iki is de kendi icinde cok vakit gerektirebiliyor. ama bu sekilde hem derginin vaktinde cikacagini garantilemis oluruz hem de exe bir diskmag'i okuma zevkimizden vazgecmemis oluruz.
ne dersiniz?
Exe'yi kodlayacak coder arkadas belli olsun 2-3 kisi elinde bir tomar kodla ben yaptim yaziyi gomelim icine die gelmesin ki kimsenin zamanini harcamamis olalim... ;)

plazma ile ilgili duyuru

« Yanıtla #14 : 07.01.2008 10:33:27 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
şimdilik interface kodlama işini unutalım. Birileri sürpriz yapar zaten. Derginin içeriğine odaklanalım.