Gönderen Konu: Tdsn?  (Okunma sayısı 7407 defa)

Tdsn?

« Yanıtla #15 : 27.01.2009 11:29:52 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Eger, Turkiye'de herhangi bir donemde, deli gibi demolar yapilmis olsaydi, bu sav gecerli olabilirdi.

2002'den sonra, Turkiye'de yapilan partilerin de gazi ile, cikan urun sayisi Tdsn donemine gore daha fazladir. Ha o partiler, Tdsn doneminde yapilsaydi ne olurdu bilemeyecegim. 1998'de de Bronx-Ascraeus party yapmaya calisildi ancak becerilemedi.

2005-2006 yili ise, bu yillarin tamamindan bence ayriliyor. Gercekten tatmin edici seviyede urun cikti. Yani gecmisten gunumuze, zaman icinde scene'in zayiflamasi savi Turkiye'ye birebir uymuyor bence.

Gene en cok degindigim noktaya geri donelim. Hali hazirde bir seyler bilen kitlenin, hayatinda tam olarak bitmis bir stuff cikarmis olma ortalamasinin bu kadar dusuk olmasi. (Bakin donem sinirlamasi da koymadim:))

Tdsn?

« Yanıtla #16 : 27.01.2009 11:34:31 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Alıntı yapılan: ssg;19971
ancient bi zanaat bu artik kabul edin. for a more civilized age.
Kesinlikle katılmıyorum. Öncelikle scene'in çok genç olduğunu kimse göremiyor. Henüz scene'de adam akıllı bir kuşak bile geçmedi. Çevremizdeki en yaşlı scenerlar kaç yaşında? Henüz 40'a gelenlerin sayısı bile çok çok az. Eski scener dediğimiz adamlar günümüzde 35-45 yaş aralığındalar. Birçoğunun çocuğu daha büyüyüp bayrağı devralmadı bile. Scene'de hiç "aa bak bu eleman Crossbow'un oğluymuş.", "ulan benim babam da Graham olsaydı ben de yapardım bu efektleri" tarzı muhabbetler dönmedi. Ama dönecek. Yıllar sonra anlayacaksınız ki bizler scene'in en genç dönemini yaşadık/yaşıyoruz.

SSG, senin durumunu çok iyi anlıyorum. Türkiye gibi scenede kör topal ilerlemeye çalışan bir ülkeden kalkıp Amerika gibi scene özürlüsü başka bir ülkeye gittin. Avrupa böyle değil kardeşim. Doğma büyüme orada yaşasaydın böyle düşünmezdin. Ben scene söz konusu olduğunda kendimi uzun süredir Türkiye'de yaşıyor hissetmiyorum. Bu sayede daha net görebiliyorum scene'in geleceğini.

Son olarak henüz 90'lı yıllardayken uzak doğulu bir teknoloji firması CEO'sunun lafını hatırlatmak isterim. Demişti ki "2020li yıllarda donanımların gelişimi önemli ölçüde yavaşlayacak. Uzun bir süre büyük bir patlama görülmeyecek bu yıllarda. ışte o zaman oturup yazılım geliştirmenin keyfine varacağız."

Elbette ki "hadi canım, teknolojinin gelişmesi durur mu hiç?" diye düşünmek de bir seçim. Ancak ben hep bir yerden sonra günümüz PC teknolojisinde de Commodore 64'e ulaşacağımızı düşünüyorum ;) Yani limitleri 3 aşağı 5 yukarı belli bir seviyeye gelinecek. ışte o zaman scene çok farklı bir boyut kazanacak.

Tdsn?

« Yanıtla #17 : 27.01.2009 11:36:07 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Hatta hic bir seye deginmeyelim, cok geregi de yok. Baslik TDSN olarak devam etsin. Herkesin scene'i anlayis sekli farkli. Oyle de kalsin. Sonucta herkes su veya bu sekilde bu sevdigimiz isin bir parcasi.

Ancient hobi oldugunu dusunenler, 2nci veya 3ncu hobi olarak devam etmesini isteyenler, sadece bira icmek icin partilere gidenler (Tr'de yok), eski cracking scene'i ozleyip savunanlar, demoscene'in underground computing'in gelecegi olduguna inananlar, C64 ve amiga doneminin muhabbetini yapanlar, bizden gecti artik deyip scene'i hic dusunmeyenler. Gider de gider bu liste.

Birakalim herkes istedigi sekilde dusunsun, istedigi sekilde zevk alsin. Ben de dun yonelttigim sorularin simdi cok da luzumlu olmadigini dusunuyorum.

Cikacak bir baba demoyu ise hala bekliyorum:)
« Son Düzenleme: 27.01.2009 11:38:44 Gönderen: Hydrogen »

Tdsn?

« Yanıtla #18 : 28.01.2009 00:38:15 »
Hızlı düğmeleri aç

ssg

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
@hydrogen: istedigimiz sekilde dusunmemize izin verdigin icin tesekkurler :)

@skate: "avrupa'da scene hala populer" benim sundugum argumanlarin hicbirini yalanlamiyor. "japonya'da comlekcilik halen cok saygin ve populer bir meslek" demek gibi. ben avrupa'da degilim. hatirlatirim ki siz de degilsiniz.

bahsettigin cpu ust sinirina ulassak dahi diger konulari cozmedikce demo kavrami yine yalan oluyor. mesela "kod optimizasyon teknikleri" bulmak trendy bir seye donusse dahi cpu hizi sabitlendi diye "kodla muzikli animasyon" yapmanin yeniden populerlesecegini sanmiyorum. zira gunumuzde adam zaten istedigi animasyonu baska turlu yapabiliyor cpu'yu hic kastirmadan.

ssg

Tdsn?

« Yanıtla #19 : 28.01.2009 06:58:50 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Scene, ozellikle demoscene, zaten her zaman Avrupa'da yaygindi. Ve hic bir zaman cok trendy bir seye donusmedi. Benim bu konuyu dile getirme nedenim, scene'in gelecegi ile iglili duydugum kaygilar degil. Boyle bir kaygim zaten yok.

Benim bahsettigim sey, Turkiye'deki yetenekli scenerlarin bu cazip ortama dahil olmalarina ragmen, herhangi bir sey uretme konusunun daima SIKINTI olmasi idi.

Ancak bu konunun bir yere ulasacagini sanmiyorum. Defalarca tartisilmis bir sey bu. Simdiye kadar cok bir yere de ulasmamis. 2 gun once bilmem hangi ruh hali ile yazmisim. Bu silsilenin sonunda, bunlari zaten bilen 3-5 kisinin belki okuyacagi cok uzun mesajlar cikacak. Mesai harcamaya yazik. Demo falan yapilir o surede. Ya da isteyen counter atar.

Ssg: Saygi, ahlak, Turk aile yapisi cercevesinde istediginiz gibi dusunebilirsiniz ;)
Hydrogen/Tiyaybiy Telekomunikasyon Iletisim Baskanligi

Tdsn?

« Yanıtla #20 : 28.01.2009 09:01:29 »
Hızlı düğmeleri aç

ssg

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
hydrogen simdi sorunu tekrar okudum "tdsn doneminde bu kadar article yazilmis neden bir seyler uretilmemis" minvalinde sormussun. benim bahsettigim konu daha cok "scene uretimi neden daimi dususte" uzerineydi.

tdsn donemi icin gorusumu daha once belirtmistim belki senin de ilgini ceker: http://tr-demoscene.info/showthread.php?t=2581 (bu thread'de 2. mesaj, direkt link vermeyi bulamadim)

burada basitece yanitlamam gerekirse, article yazmak production cikarmaktan bin kat daha kolay ve daha az vakit alici. bir article'i bir gecede yaziyorsun, biz heretical icin iki ay ugrastik (isimiz ve okulumuz vardi), istedigimiz kalitede de olmadi vakit kisitlarindan. water efektini o donem cpu'lari icin optimize yapamadigimdan command line'a saklamisim parametreyi gectigimiz aylarda denk geldigim source'lardan gordum (-p3 mus :))

ama zannedilmesin ki insanlar article falan yazarak "ucuz prim" pesinde kosuyordu. tam tersine o donem bir "turk scene'ini canlandirma" eforu vardi tdsn'e article yazmak da bu acidan scene spirit'e katki olarak dusunuluyordu. ben bunun o donem basarili oldugunu dusunuyorum. analog, realtime, no carrier falan bir hareketlilik vardi. reflected.org tarzi ne oldugunu bilmedigim seyler vardi. oyun projeleri gelistiren demo gruplari vardi. yani tumunu takip edemeyecegim capta bir aktivite sozkonusuydu. bugun su forumun aktivitesine gore cok daha organik cok daha hareketliydi. tdsn grup listesinden de bu gorulebilir.

production olmasa bile #coders'ta demo kodlari ustune geyikler donerdi, efekt konusulurdu, bugunden daha aktif bir demo oriented bilgi transferi sozkonusuydu. mesela o donem analog/no carrier'in en cok production cikaran gruplar olmasinin sebebi genc nufuslaridir. yeni kusak cezbedilmedigi surece vakit engeline carpip kaliyorsun. bugun sozkonusu kusagi cezbetmek eskisi kadar kolay degil bahsettigim sebeplerden.

ssg

Tdsn?

« Yanıtla #21 : 28.01.2009 10:26:59 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
hydrogen zaten benim yerime söylemiş. scene her zaman Avrupa'da vardı ve hep orada olacak. Türkiye'de, Amerika'da, Japonya'da, Çin'de, Arabistan'da, Mısır'da scenerlar oldu ancak oradaki sceneler Avrupa ile kıyaslandığında komik bir pay alabildiler pie chartdan. Benim Türkiye'de olmam global scene'e olan bakışımı köreltmiyor.

Tdsn?

« Yanıtla #22 : 28.01.2009 19:23:44 »
Hızlı düğmeleri aç

the_prodigy

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
[
Alıntı yapılan: ssg;19971
gorsellik icin tatmin esigi de yukseldi. c64'un "ready." prompt'undan ya da dos'un c:\> 'sinden sonra gelen gorsellikle simdi vista, macosx ya da compiz'in firildak arabirimlerinden sonra gelen gorselligin yarattigi etki de farkli.
ssg
macosx(unix) laf soyletmem. normal bir kullanıcı haric bir adamın icinde varsa merak olgusu sistemin arayuzuyle veya 3 parti parali yazilimlarla yetinmez cunku onunda yapıcagı seyler sınırlıdır system kontrolu hakkında.
kendımden ornek veriyim bilgisayarla tanıstıgında internet yoksa help dersin veya man dersin antivirussuz tas gibi windows dersin yaparsın vs. daha sonra bu komutlar yetmez bat veya sh yazarsın sonra ihtiyacına gore program yazma hevesi gelir.  internetle tanısırsın. bircok programlama dilinde gider gelirsin. eskiden kaynak azdı ama saglamdı. simdi kopyala yapıstır kendi yorumunla deforme et kafa karıstırıcı hale getır durumu vardır.
bu tuzaklara dusmezsen hala SINIR ıstemiyorsan devam edersin. (burdan sonrası kurgudur) oyun hevesine girersin oyun yapıcam derken demosceneden habersiz demo yazarsın. bu toolla olabilir o toolunda senı sınırladıgını dusunuyorsan. hardcore kod yazımına gecersin. buraya kadar yazdıklarımla zaten onca kullanıcı elendi. program cracklerıne ilgi duyma ihtimaline pass gecelim. sans eseri scene ile tanıstı bu merakli arkadas. kaynagın ozunde yani. en basa donersek satis icin bilerek SINIRLI yapılan yazılımlar bir sonraki versiyon icin ornek( godaman MS!) vistadan sonraki ve win 7 deki plan (klasik iste) ne hic kafa yormuyım konu saptı.
yine az rastlanır karakterdeki
"merakli kullanıcımız yine komut promtlarindan baslar hic supenız olmasın arayuzler engel degil, tetikliyicidir!."
commodor amiga icin bir sey diyemiyicem onlar zamanlarının krallariydi.
PC yi uzayla es deger gormeyin her seyin bir sonu vardir fezanın sonunda cen. ceh. var sayın konu saptı..
...her seyin bir sonu vardir matrix tadinda bir demo hayal edin tabi bunun ıcın hic durmayan silicon gelisimi ve fiyati ile boyle bir sey olabilir. ama yeni bir sey cıkmali burdan konuyu nano teknolojiyemi gider hayir gitmemeli bu konuda hic bilgim yok( konuyu baglıyamıyorum :)) ) gelicekte kendilerine scener mi derler baska bir seymi ama zamanna uyum saglayıp yine
"kendi sinırlarını zorluyacaklar sinirsiz olan akıllarıyla" (ayrıca bu satırda bu zamanın scenerlara iltifatimdi)

zaten ileride ulke diye bir kavram kalmıyacak tr. genc  nasil zaten yabanci dil donanımı ile yetisiyor. para babalarının bol ve yonet sistemi bir gun cokerse ayrımcılık kalmıyacak. bizdede bu eziklikligin getirdigi rekabet duygusu yok olacak gercek rekabet duygusu kalıcak.. off yazmıyorum tamam baska dallara gectım.

dıger yazına ve burdaki arkadasların dıger yazılara diyicek hic bir seyim yok. zaten %60 hizli okudum. dogru kanaldanmı gırdım bilmiyorum yazayım dedim.

the_prodigy
sanatcinin rengi olmaz.

Tdsn?

« Yanıtla #23 : 29.01.2009 04:59:25 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
Alıntı yapılan: skate;19981
hydrogen zaten benim yerime söylemiş. scene her zaman Avrupa'da vardı ve hep orada olacak. Türkiye'de, Amerika'da, Japonya'da, Çin'de, Arabistan'da, Mısır'da scenerlar oldu ancak oradaki sceneler Avrupa ile kıyaslandığında komik bir pay alabildiler pie chartdan. Benim Türkiye'de olmam global scene'e olan bakışımı köreltmiyor.

Ben Avrupa'daki scene'in durumunu da cok iyi gormuyorum bu arada :)

Ama Turkiye'de, Avrupa'da veya bir baska yerde, amator olarak bilgisayar ile birseyler uretmenin citasi ne kadar yukselirse yukselsin, nedense Turkiye bu citadan ilk etkilenen ulke oluyor. Amerika'da belki scene yaygin degil ama indie game uretimi olsun, open source yazilimlar olsun, "giris citasi yuksek olan" baska bir ton aktiviteye giren bir dolu insan oluyor. Ayni sey Avrupa ulkelerinde de gecerli.

Biz de o gerekli bilgi citasini asan insanlar bile bilgilerini urune donusturecek devamliligi gostermekte zorlaniyor. Yani farazi olarak insanlarin kafalarindaki bilgiyi birimlerle olcebilseydik, ve Turkiyede scenerlarin kafasinda toplam n birim bilgi varsa, ve bu n birim bilgiden k miktarda urun cikmissa(k != urun sayisi... Daha cok urun kalitesi * sayisi gibi agirlikli bir toplam oldugunu varsayin), Turkiye'de k/n cok dusuk bir sayi. Bu oran Avrupa ulkelerinde de Amerika'da da bizden cok yuksek.

Hatta buna yalniz scenerlari katmayalim. Amator hw'cileri, 3d artistleri, muzisyenleri falan da katalim. Yani Ssg'nin belirttigi ve benim de kismen katildigim demo yapmanin eski "cool"lugunun kalmamasi olayini da denklemden cikaralim boylece. yine benim iddiam bizim k/n oraninin ABD ve Avrupa'nin kilometrelerce gerisinde kalir

Sanirim Hydrogen'in en basta isaret ettigi nokta buydu. Yani neden bu oran bizde bu kadar dusuk? Sordugu soru bu. Sonra da bu sorunun cevabini bilsek de bu cevabin bizi mutlu etmeyecegini ve o bilginin cevabin arkasindaki problemleri cozmeye bir fayda saglamayacagini hissetmis olsa gerek :)

Dolayisiyla bence bu soruyu cevaplarken olayi demo yapmanin outdate olmaya baslamasina baglamak biraz kolaya kacmak oluyor (ssg no offense :) ). Turkiye flash sanatinda cosup, 3d kisa filmlerin diyari olup, indie muzik gruplarinin urunleri ile dolup, ve hatta klasik resim, heykel falan gibi dallarda amatorlerin cirit attigi, fakat pek demo cikmayan bir yer haline gelirse, ben de o zaman demo cikmamasini comlekci dedelerin serzenisleri ile paralel tutacagim.

Tdsn?

« Yanıtla #24 : 29.01.2009 09:18:47 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
kendi acimdan; linus'a sorulan "niye linux?" sorusuna verdigi, "disarisi soguktu, evde bira vardi" benzeri cevabini okuyunca hersey daha netlesti..

hatta sagolsun, penthy tdsn'e verdigi "::ne olacak scene.tr'nin hali? (pentagram/bronx)" konulu demecinde bunu cok guzel anlatmaktadir. (tercihen gidip penthy'nin ilgili yazisini komple okuyun)

Alıntı
her ne kadar $imdi hepiniz "ne alakasi var?" diyecek olsaniz da, bir ülkenin iklim ko$ullari o ülkedeki coder'larin etkinlikleriyle dogrudan ili$kilidir. zaten bu türkiye'de neden dogru dürüst bir grup çikmadigini, ya da çikmi$ olsa da neden bu kadar az sayida olduklarini açiklamaktadir. bir arkada$imin da dedigi gibi (gnostic -ed. :D) en iyi gruplarin iskandinav ülkelerinden çikmalari, tamamen o bölgelerin kuzeyde kalmalarinin bir sonucudur. alti ay boyu süren karli ve dondurucu ki$ gecelerinde, ülkenin coder'lari yapacak ba$ka bir bok bulamadiklarindan mecburen klavye ba$inda kod yazmaktadirlar. di$aridaki -10 celcius grad soguk zaten di$ari çikmalarini hemen hemen imkansiz kilmaktadir.
eee? sonuç olarak adamlar hayatlarinin yarisini klavye ba$inda geçirdikleri için bazi abarti rutinlerle ortaya çikip olayi götürmektedirler. zaten bu eurochart'larda da sikça görülen bir sonuçtur.

simdi bir de ülkemiz ko$ullarini göz önüne getirelim. bu yaziyi yazdigim $u 20 agustos günü hava son derece güzel. özellikle izmir'de hem $ehir içinde, hem de denize 300 metre mesafede oturan $ansli biri oldugum için, etrafta güzel kizlar salinmakta, ben de onlari izlemekten kendimi alamamaktayim. simdi sikiyosa otur da, bronx'un yeni çikacak olan intro'sunu kodla... özellikle kiyi $eridine bir uzanip ta, oradaki bikinili kizlari gören zavalli coder'larimizdan bir daha haber alinamamaktadir. zaten çogunlugu ( çogunluk = %100 ) erkek olan scene.tr'de coder'lar bu imkansiz ko$ullar altinda yine de ellerinden geleni yapmaktadirlar. abi daha n'apalim? norveç'te oturan ve bizim tipik bir coder'imizla ayni bilgi seviyesinde olan bir coder, zaten bikiniyi bir çe$it bisiklet pompasi zannetmektedir. sonuç olarak soguk ki$ gecelerinde onu oyalayacak tek $ey, üzerinde ugra$tigi algoritmasidir.

.tr scene niye boyle diye 80'li yillarin sonlarindan beri konusuruz, eminim herkes bir sebep bulabilir ama bence durum budur :}

Tdsn?

« Yanıtla #25 : 29.01.2009 10:35:33 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
soğuk kış gecelerinde kuzeyli coder'ların -özellikle de isveç, norveç gibi ülkelerde alkol ve sex odaklı olduğu bilinen bir gerçek. alkol o kadar alışkanlık olur ki, sürekli votka içerler. yemeklerini bile reçelle, balla yerler, şekerin de ısınmayı kolaylaştırdığı için. hele isveç hatunları da bence coder'ın dikkatini kaçırır. penthy'nin ortam gerçeklerinin farkında olmadığını düşünüyorum...

Tdsn?

« Yanıtla #26 : 29.01.2009 12:21:01 »
Hızlı düğmeleri aç

Decipher

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://beskrajnost.com
Alıntı
di$aridaki -10 celcius grad soguk zaten di$ari çikmalarini hemen hemen imkansiz kilmaktadir.

hahaha, duzeltme, -10 derecede biz genelde gunes banyosuna cikiyoruz. -35 yapalim biz onu. :)
100% pure coder pr0n

Tdsn?

« Yanıtla #27 : 29.01.2009 17:34:27 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
konunun yamulmaması için bazı özelleşen konuşmaları yeni bir başlığa taşıdım

Tdsn?

« Yanıtla #28 : 29.01.2009 21:51:22 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
kimse kendini kandırmasın, finlilerin #1 olması için havanın soğuk olmasına gerek yok... yada 6 ay kış olmasına da gerek yok... emin olduğum tek şey, belli bir tarihten itibaren en çok tükettiğimiz her ne is ( su / ekmek / hava vs ) bir şey kattıkları. o katılan şey bizim genlerimizi hack etti. garip bir tür çıktı ortaya... nasıl bir türmü? bunu anlamak için etrafınıza, televizyondaki programlara vs vs vs... KENDıNıZE de... bir bakın...

------

ben, bizim insanımız kadar RND bir topluluk gördüğümü sanmıyorum... scene diyoruz, hadi bunu tam tanıtamadık anlatamadık diyoruz... sonra web programcıları diyoruz, şu bu diyoruz orada da ayn şey...

yani biri "kardeşim XYZ organizasyonu var, giriş bedava, içeri girerken herkese 100 EURO dağıtıyorlar" deseler bile ben 100 kişiden fazla katılım olacağını sanmıyorum...

ha bu arada microsoft'dan 5000 kişi çıkarılmış, nightlord sizi etkileyen bişi varmı? keza diğer ms çalışanları, ya bi çalıştığınız yerlerin ofislerin insanların filan fotolarını bi yerlere koysanız da biz de görsek... hep "ulan ms şöyle gugul böyle" diyoruz diyorlar duyoruz da birde sizlerden real bişiler görsek? bide gizli diilse ne üzerinde çalışıyorsunuz? bi ortama falan girince "ya bizim arkadaş da microsoftda bilmemne" diye hava atıcaz ama ben tam görev/mevki leri bilmiyorum bu bakımdan bilgem ile ilgili olarak "ya benim kanka var, vistanın grafik olaylarını yapan ekipte directx filan yardırmış" tadında atma tutma şeyler diyorum bi doğrusunu şeederseniz sevinirim (:

Tdsn?

« Yanıtla #29 : 29.01.2009 23:35:07 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
doğru diyorsun kanka... katılmamak için kendi adıma haklı olduğumu düşündüğüm -ama ortada konuşmak da istemediğim- sebeplerim var. ha, organizasyon konusunda... nightshift gibi amatör ruhla profesyonel bir organizasyon yaptın sen. 7dx partileri de gayet sağlam devam ediyor. bu ortamda tek başına olduğum için sizin org'lara bir org yaparak cevap verme imkanım olamıyor maalesef, ama yapılanları gerçekten çok takdir ediyor, katılabildiğim zamanlar birşeylerin ucundan tutarak bile size destek olmaya dikkat ediyorum.
turkish style konusunda birşeylere sırf içinde olmadığı için çamur atma geleneği çok seviliyor. her kafanın kendini bilirkişi ve her işin uzmanı ilan etmesi de ayrı komikliklere, her kafadan ses çıkmasına yol açıyor. daha bugün arda-serdar ayrılığını okuduğumda hem bu memlekette bir işin sessizce ve non-public yapılması, hem de bazı mecralardan sakınılması gerektiğini gördüm. ayrıca bir projeye, yapıldığında üstünkörü yaparak değil, ısrarla, inanılan ideallerle, kaliteden taviz vermeyerek yapılması gerektiğini... daha hala beraber yola koyulmayı beceremeyen, ilk fırsatta hırs yüzünden birbirinin gözünü oyabilecek bir toplumuz ne yazık ki hala. hala yemekteyiz gibi bir program rating'de tavan yapıyor, çünkü oradaki kavga ve çirkin rekabeti izlemek, bizlere horoz/köpek döğüşlerindeki kan görme merakını ateşliyor. sokakta bir insan sara krizi geçirdiğinde hala yardım etmek yerine onu izlemeyi tercih ediyoruz. bu gibi şeyler değişmediği sürece, bilgisayar kültüründeki organizasyonlar da benzer çıkar kavgalarından nasibini alacak, dayanışma yerine kapışma üstün gelecek. bu anşamda sosyal bir yetkinliğimiz söz konusu değil henüz. ülkeyi yönetenler bile politik demeçler yerine kasımpaşa ağzıyla dalaşmayı tercih ediyor. ne bekliyorsun ki bu durumda?