Gönderen Konu: intro zamanlamasinda belirli bir FPS degerinde calismak  (Okunma sayısı 4500 defa)

intro zamanlamasinda belirli bir FPS degerinde calismak

« Yanıtla #15 : 17.07.2007 00:17:28 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
diyorsun ki alet kasar müzik atlarsa demo da atlar ve güzel bir ambiyans oluşturur ;) ilginç bir yöntem. ama benim herşeyden bağımsız bir timeline classım olduğu için bana uymuyor bu yöntem.

« Yanıtla #16 : 17.07.2007 01:38:50 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
sanirim konuda yorum yapan herkesin bagimsiz bir timer class'i var zaten. yani her coder zamani istedigi gibi yavaslatip hizlandirmak veya ileri geri oynatmanin avantajlarini dusunmus (aklin yolu bir). sadece timer'in neye bagli ilerletilecegi (system clock / muzik vs) ve daha sonra efektlere giren time bilgisinin update amacli olarak efektler tarafindan nasil kullanilacagi (yani update fonksiyonunun sekli ( f(t) veya f(t(n) - t(n-1)) ) konusunda her yigidin farkli yogurt yiyisleri var :)

chenmy1: smooth hareketten kastettigin sey algisal birsey sanirim. daha once hep fps ve hiz tutarliligi gibi teknik olculebilir birseyden bahsettigini saniyordum. eger 3-5 fpslik demodaki obje hareketleri sana kendi 30 fps'lik demondan daha "smooth" geliyorsa sanirim olay teknikten ziyade sanatsal bir problem. animasyonlarin key framelerinin daha iyi pozisyonladirilmasi ile alakali olabilir. Anes'in dedigi gibi cok sert veya hizli olmayan hareketler daha iyi sonuc verecektir. Bir diger nokta hareketleri dogrusal degil de quadratic yada sinusoidal yapman da goze daha yumusak gelen hareketler saglar.

« Yanıtla #17 : 17.07.2007 17:23:54 »
Hızlı düğmeleri aç

chenmy1

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mosengine.inativa.com
@poison: Dedigin olayi minifmod'da ben yapiyordum fakat soyle bir sorunla karsilastik.minifmod ile alinan zaman Muzik programinin zamanini tutmuyor ben ekrana muzisyen icin zaman yazdigimda mesala 45 000 milisaniye, Muzik programinin gosterdigi sey 50 000 milisaniye olabiliyor.Bu yuzden introyu kodlayip muzigi daha sonra yapmaya kalkistiginda ayni süreler üstünde calisamiyorsun.

2.bir olay eger muzik bulunamassa intro 0 ms de takilip kaliyor :)

@nightlord : hem algisal + hemde sistem performansi + hemde fps v.s.

1.olay : sistem performansi mesala sistemde olan bir dalgalanma yani bir diger programin asiri sistem kaynagini kullanmasi programin 5 sn den birden 10 sn e gecmesine neden oluyor.yani arada bir duraklama oluyor.

2.olay : Fps dalgalanmasi : dedigim gibi 500 polygonluk bir yerden 500.000 polygonluk bir yere giris yaptiginda feci bir goruntu olusuyor.

3.olay : algisal : evet bazi projeler gordugum kadariyla bu tarz atlamalari yoketmek icin bi teknik kullaniyorlar obur turlu fps degisse bile hareket hizi ayni kalamazdi.

4.olay : Framebuffer ayarinin yanlisligi: sanirim pencere ve opengl ||d3d framebufferumu yanlis olusturuyorum buda bir atlamaya neden oluyor.Buda genelde monitoru bekleme ozelligi acikken ortaya cikiyor 60+ FPS ustunde.

v.b.

olaylar.

kamera hareketlerini cok yavaslatsamda yinede hizda ani , inis cikislar gercekten algisal olarak cok kotu goruntu olusmasina neden oluyor sanki bilerek yapilmis birsey gibi halbuki baska sorunlardan ortaya cikiyor.

Bunu diger introlarda denemedim yani algisal olayi ve Conspricay nin introsu bende 10 fps civari calismasina ragmen algisal olarak benim intromdan daha smooth.

EDIT:
sanirim hatayi buldum ve bir baslik actim.
« Son Düzenleme: 22.07.2007 17:23:24 Gönderen: chenmy1 »
Algoritmik Geometri^S!P and MEE!ditor 64/4 kb intro tool.