Gönderen Konu: Geriye Dönüp Baktığımda...  (Okunma sayısı 2328 defa)

Geriye Dönüp Baktığımda...

« : 18.10.2004 23:02:13 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
89'dan beri şöyle ya da böyle scenedeyim. 2004'e geldik ve hala arkama dönüp baktığımda ömür boyu gurur duyabileceğim bir productımın olmadığını fark ettim. Release ettiğim tüm productlar bana anlık gurur yaşattı. Bu keşke tatminsizlik olsa diycem ama değil. Yapabileceğimin çok azını yaptığımı hissediyorum ve çıldırmak üzereyim. Sanırım 7D4'den bu yana geçen zaman scene hayatımın en verimsiz dönemiydi. Bu içimde biriken siniri code'a dökmeyi başarırsam korkun benden... Aksi taktirde bir zararım dokunmaz. Canım sıkkın...

« Yanıtla #1 : 19.10.2004 06:23:12 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
bazen benim de kapILdIgIm bi his bu, $u ana kadar yaptigim $eylerden ba$ka insanlrIn ba$tan sonra agIzLarI acIk bir $ekilde hayretle izleyebilecegi bi$ii kodlayIp insanlara "ohaa nasI yapmi$ lan bunu" dedirtmek geliyo icimden , sonra da zamanla diger i$lere konsantre olup unutuyorum bunlarI

« Yanıtla #2 : 19.10.2004 08:49:57 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Off offf

Ne yaptın Skate! Yaramı deştin durup dururken. Anlaşılan şu ki herkes kalıcı birşeyler yapamamış olmaktan muzdarip.

Vaktiyle  spook isimli bir oyun programlamaya başlamıştım. 1998-99 yılları arasında olması lazım. aradan koskoca 5-6 sene geçmiş sonuç KOCAMAN BıR SIFIR. tek partlık bir demo versiyon var ama onu bile tam olarak bitirememişim.
Birşey yapacak olsam "sonra,daha sonra yaparım" derim ama o "sonra" ki zamanlar hiç gelmez. Bilemiyorum, belkide bitirilmesi için uzun zamana ihtiyaç duyulan projelere başlamak biraz sıkıyor. O nedenle zaman bulursam ufak tefek, günü kurtaran codelarla uğraşıyorum.
Bende eirik'in dediği gibi izleyenlere "ohaa" dedirtecek birşeyler yapmak istiyorum. Aslında "ohaa" dedirtemesem bile yinede TR-SCENE'nin adını listelerde görmek isterim.

Hadi gelin özeleştiri yapalım. şu anda scene için neler yapıyoruz, neden birşeyler yap(a)mıyoruz, tr-scene neden böyle, eksiğimiz nedir ?  Herkes aklına geleni yazsın.
Geçmiş kavgaların, sürtüşmelerin üstüne beton dökelim ve bundan sonrası için neler yapabiliriz konuşalım,edelim sonuçta somut birşeyler çıkaralım.

Önce ben başlıyorum. ışte yaptıklarım ve bu konuda tartışmaya açığım.

1-C64 TÜRKıYE dergisini çıkarıyorum ve 6. sayısı bitti sayılır. yakında haber vereceğim.
2-Commodore dergisi scan projesi. şimdilik 1. sayı ve program döküm eki scan işi bitmiş durumda.

Demo,oyun vs gibi projeler ise tamamen zaman isteyen işler (5-6 sene yeterli gelmedi galiba  :P ) ve şu an için günde 2-3 saat açabiliyorum pc yi. Bu süre içinde neler yapılabilir ayrı bir konu.

ışte basit bir öneri. PDF formatında ıngilizce program dergisi. C-hacking ve discovery dergilerinden başka paper mag yok nette. Ki bunların bile uzun zamandır yeni sayıları çıkmadı.

Belkide gaz kalmadı. (kuru fasülye yemek gerekecek  :D )
Belkide sceneden ayrılma zamanı geldi (mi acaba?)
işte böyle...

« Yanıtla #3 : 19.10.2004 11:15:51 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Yalnız olmadığımı bilmek güzel :) Bu arada aslında bende çok orjinal fikir yoktu son zamanlar. İki tane birden geldi. C64'de kodlanmayı bekliyor. Eğer bunları istediğim kalitede yapacak vakit bulursam moralim düzelir, aksi taktirde yakın zamanda statusümü inaktif ilan edicem scenede...

« Yanıtla #4 : 20.10.2004 15:06:46 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
:o
ayrIlmak mI?, inaktif mi? agzInIza biber surerim sizin..

« Yanıtla #5 : 21.10.2004 04:17:39 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
ne diyonuz siz laaaa.... ne demek inaktifi, ne demek ayrılmak... bu scene'dir ki sizi asla bırakmaz, eçker içine... bu scene'den ancak ruhun bedenini terk ettiğinde ayrılmış olursun... o da belli değil henüz. bir 'the other side-review' yapan çıkmadı yahu!
skate, sen hele hiç konuşma bakeem. ağzına biber sürer, eski kirli çamaşırlarını hatununa bir bir anlatırım bak. haa bu arada vampir deyyu bi yer mi ne açılıyomuş bu cuma. belki gitçem.

bi ara görüşelim yahu, hep beraber, birkaç bira hüpürdetiriz, keyif yapar, laflarız.

« Yanıtla #6 : 22.10.2004 01:43:52 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
dikkatinizi çekerim "ayrılmak"dan bahsetmedim. ama dürüstçe "inaktif" olduğumu kabul edicem gerçekten inaktif olduğumu hissettiğimde. şu an için temperory bir yaratamayacılık sürecinde olduğumu düşünüyorum ki ingilizce+türkçe bu kadar kötü kullanılabilir :)

spaztica: olm benim saçlar gitti biliyorsun... utancımdan barlara adım atamıyorum artık :lol: şaka bir yana bir fırsat bulursam çağırıcam seni ve eşini, kapıcam nişanlımı buluşcam sizinle.

« Yanıtla #7 : 22.10.2004 15:02:17 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
nasıl gitti yahu? kıydın mı o saçlara bre yezid! kansızmışsın...sonuna kadar, ayak bileklerine kadar savunmalıydın o saçları... yazıııkkkk tüh tüh tühh çok yazııık... :(

« Yanıtla #8 : 26.10.2004 16:43:26 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
selam herkese

uzun bi aradan sonra soole forum check edebilecek kadar bosluk buldum ve tam cevap yazmalik postlar yapilmis :)

valla ben de 7d4'ten beri ciddi bir yogunluk ve scene inaktivitesi yasiyorum. hafiften hafiften biseyler yapmaya baslamak niyetindeyim.

donup bakinca kendimi tatmin eden bisey olmamasi duygusunu 2003 basinda yasamis ve bunun ustune gaza gelip scene'e donmustum. 2003 ve 2004'te yaptiklarimdan su an cok memnunum. en azindan kendilerinden cok az da olsa sozettiren productlar oldular. ama hala ben de bastan sonra insanlarin agzi acik izleyip sonsuza degin hatirlayacaklari bisey yapmadim. bunu yapmam da bir gaza gelip yapilabilecek bisey degil gibi geliyor bana. yani ben soyle dusunuyorum. o mukemmel demoyu yapmak bir sefer de olan bir is degil. daha cok bir surec gibi geliyor bana. yani en azindan benim gibi normal seviyede olup "cok carpici derecede yetenekli olmayan" bi insan icin tek yol bu gibi.

turkiye scene'indeki arkadaslarla ilk kez 7d4te tanistim. bence super yetenekli insanlar var. hatta boole bakip bakip ah ulan su adamlarin yaptiklari bi demo olup release edilse ne gusel olurdu diye dusundugum bisuru stuff gordum. umarim herkes bi sekilde zaman yaratip bu yeteneklerinin meyvesini yiyebilir.

demolar oyunlar gibi buyuk projeleri bitirmek gercekten zor ve inat istiyor. ben sahsen kendimde bu inat gucunun kis aylarinda arttigini goruyorum ne alakaysa. soyle 7d5 zamanlari icin bi takim projelere simdiden baslamak lazim :)

evet akisi son derece abuk yazimi okuyabildiyseniz tebrikler. herkese derin saygi ve sevgiler.

« Yanıtla #9 : 01.11.2004 03:31:25 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Bu topici iki hafta önce "inaktivite bunalımı" geçirdiğim bir anda açmıştım. Ancak aradan geçen iki hafta süresinde aklıma 64'de codelanacak iki tane efekt geldi ve biri bitti bile :) Görmek için biraz sabretmeniz yeterli. Diğer efekt ise istediğim kalite ve hızda codelamayı başardığım taktirde bayaa orjinal olacak. Onun için çalışmalarım sürüyor.

Anlamayanlar için özetliim. YOK ARTIK ÖÖLE İNAKTİVİTE FALAN!!! :) İki saniyede olmasa da iki haftada gaza geldim diyebiliriz. İsteyenlere mail yoluyla (PTT) gazımdan biraz yollayabilirim. Zarfı burunlarınıza mandal taktıktan sonra açmanız önemle rica olunur :lol:

Bu arada ilginç bir şekilde nişanlım scene konusunda bana destek oluyor?! Evlenirim ulan ben bu kızla :D

« Yanıtla #10 : 01.11.2004 12:37:20 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
skate nişanlını da scene'e kazandır. visual programlama falan yaptığını söylemiştin. vijyıl mijyıl yapar birşeyler ufak ufak :P
ya da sen öğret gerçek codingi (kesin aklından geçmiştir)..
hem bayan scener'ımız da yok.   :)

bu arada yeni efektini merak etmekle birlikte artık sizden complete bir demo bekliyoruz..