Gönderen Konu: Mac'ler Neden Scene'de Yoklar?  (Okunma sayısı 2871 defa)

Mac'ler Neden Scene'de Yoklar?

« : 01.08.2004 17:11:39 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
Geçen akşam kafama takıldı,önceden de çok düşündüydüm...
Bu Apple Macintoshgiller neden SCENE'de fazla gözükmüyolar?Ben fazla araştırmadım ama gfx kompolarda bile ortada yok bunlar.Halbuki bu aletlerde sonuçta zamanında 6510,68000,PPC kullandılar veya kullanıyorlar.En çok tercih edilen SCENE makinalarının(bkz.:C64,Amiga,Atari vs.) işlemcilerini yaratan firma Apple'ın ürünleri sonuçta bunlar???

« Yanıtla #1 : 01.08.2004 17:54:05 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
humm.. aslında partilerde mac compolar çıkar ama çok az. sanırım sebebi de mac'lerin mimari olarak demoscene'e pek yatkın olmaması (bildiğim kadarıyla baskı, ofset gazetecilik alanlarında kullanılır). ayrıca fiyatlarının yüksekliği de bir etken olabilir (burdan yola çıkarak çok az mac kullanıcısı vardır, dolaysıyla çok az mac scener vardır diyebiliriz. bunu da istatistiğe vurursak bir takım açıklayıcı sonuçara varılabilir :D).
biliyorsundur, komodorcular amigayı, amigacılar pc'yi beğenmez ve bunu bilimum ortamlarda belirtmekten çekinmez hatta dalga geçerler. heralde pc'ciler de mac'i beğenmiyordur.
bu arada 6510,68000 gibi işlemcileri apple üretimi değildir. mesela 68000, motorola yapımıdır. apple bu işlemciyi sadece kendi bilgisayarında kullanmıştır.

« Yanıtla #2 : 02.08.2004 18:03:22 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
yukarIdaki arkada$a ben de katILIyorum :)

« Yanıtla #3 : 02.08.2004 18:28:13 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
hee tamamda, niye komodorcular amigacıyı sevmiyor?kardeş sayılmazmı bi yerde yau.? :P hadi amigacılar pccilere kızsınlar bişi demiyomda ;)
pccilerde maccilere çok gıcık oluyolar harbi :) eksisozluk'te mac diye aratınca buldum,demediklerini bırakmamışlar adamlar birbirlerine,hey allah...
işlemci konusunda,apple-motorola ortaklar diye yazdımdı apple yaptı diye ama olsun motorola'nın sonuçta...

« Yanıtla #4 : 03.08.2004 15:40:04 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
komodorcular comodor firmasinin 64ten destegini cekmesi ve tamamen amigaya pazarlama olarak yuklenmesi ve onu da beceremeyip batmasi yuzunden amigaya biraz killik duyarlar. ama temelde komodor scener'i amiga scener'ina saygi duyar genelde. netekim amiga scenerlarinin buyuk bolumu de c64 kokenlidir ve onlar da c64 scenerlarina saygi duyar. gunumuzde zaten pc dominant scene'de comodorcular amigacilar hepsi oldskool klasmani altinda degerlendirilir.

« Yanıtla #5 : 06.08.2004 14:31:08 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
bir neden daha varmış;
ses!--->maclerin özel ses çipleri filan yokmuş,sid filan davası ;)
tabii ses olmayınca demolar eksik kalır,gfx yapsınlar bi daa :D